Главная » 2014 » Февраль » 10 » 13 лютого народився Іван Андрійович Крилов, російський байкар
13 лютого народився Іван Андрійович Крилов, російський байкар

Чем нравом кто дурней,
Тем более кричит и ропщет на людей:
Не видит добрых он, куда ни обернется,
А первый сам ни с кем не уживется.

Великий байкар Іван Андрійович Крилов (1769-1844) народився в сім'ї армійського офіцера, дитячі і юнацькі роки його пройшли в крайній бідності, він не зміг отримати систематичної освіти. З 14 років Крилов - в Санкт-Петербурзі де входить в літературні і театральні кола, пише комедії і вірші, займається перекладами, намагається заробляти літературною працею. Основний напрям його творчості - їдка сатира. Популярність приніс Крилову сатиричний журнал "Пошта духів" який видавався в 1789 р. і в якому він був єдиним автором, редактором і складачем. Після закриття цього журналу він з декількома товаришами намагається видавати інший журнал - "Глядач", який також закривають. Час був напружений - саме в ці роки поміщений в Шліссельбурзьку фортецю просвітник і сатирик Н.И. Новіков, відправлений до сибірського посилання А.Н. Радищев. Побоюючись розділити таку долю Крилов від'їжджає в провінцію і більше 5 років поневіряється по містах Росії без засобів і певних занять. Користуючись своїм даром дотепного і приємного співрозмовника, умілого оповідача, він довго гостює у близьких і далеких знайомих. Гнучкий розум математичні здібності дозволяють йому вигравати досить великі суми в карти. Одного разу він навіть став підслідним по справі професійних карткових гравців. У 1801 р. Крилов припиняє кочове життя, поступає на службу, пише і публікує свої перші байки. У 1806 р. він повертається в Петербург і тут зближується з А.Н. Оленіним, майбутнім директором Імператорської Публічної бібліотеки. Цю багаторічну дружбу перервала тільки смерть (вони померли дуже скоро один за одним). Оленін був покровителем Крилова постійно клопотав перед владою про надання йому матеріальної  допомоги, підвищенні його в чинах, про видання його книг. У будинку Оленіна письменник знаходив постійну турботу і увагу всіх членів сім'ї. Вони - перші слухачі його байок і намагалися "направити" його творчість, "зняти" соціальну сатиру і випади проти влади. У 1812 р. Крилов  працює в Імператорській  Публічній  бібліотеці. Це кардинально змінило його спосіб життя. Він відмовляється від своєї пристрасті - карткової гри, більше не міняє місця служби. Він прослужив у бібліотеці 29 років - спочатку помічником бібліотекаря, потім бібліотекарем і, нарешті, завідуючим Російським відділенням. У цей період основним завданням бібліотеки було саме створення фонду книг російською мовою, і Крилов активно цим займався. Завдяки його зв'язкам з видавцями і книгарями книги часто купувалися за півціни або дарувалися бібліотеці. Беручи участь в колективних обговореннях про проблеми  створення бібліотечних каталогів, Крилов наполягав: каталог має бути побудований так, щоб читач міг легко знайти в нім необхідну книгу і описати її, а бібліотекар міг так само легко по цьому опису знайти книгу у фонді. Він вважав, що швидкість і ефективність пошуку не повинні залежати від досвідченості бібліотекаря, що правильна організація каталогу і фонду дозволить успішно працювати і новачкові. Крилов впродовж багатьох років вів бібліографічну роботу - складав тематичні списки виконував довідки. Він займався і безпосередньо видачею книг.                                                         Сучасники підкреслювали  мудрість Крилова, його дотепність і блискучі метафори. Основна частина байок Крилова була написана в роки його бібліотечної роботи. Оленін сприймав і представляв керівництву творчість Крилова як частину діяльності бібліотеки, брав участь в публікації байок. Перша книга байок вийшла в 1809 р., далі було  безліч видань, дорогих і дешевих, повних і коротких. Книги швидко розкуповувалися, Крилов став однією з найпомітніших фігур у світі російської літератури, а з середини 20-х рр. починається його європейська популярність - байки перекладаються на французьку і італійську мови. У 30-40-і рр. наклад книг Крилова досяг небувалого тоді рівня - більше 40 тис. популярність байкаря була величезною.

21 листопада  1844 у віці 75 років Крилов помер. Похований у Петербурзі.Ховали Крилова і перші сановники держави, і інтелігенція, і простолюдини. Незабаром була оголошена підписка на пам'ятник, у зборі грошей брала участь уся Росія. Проте Микола I заборонив ставити пам'ятник в сквері  бібліотеки. І пам'ятник Крилову, зображуєний в оточенні персонажів  байок був поставлений в Літньому саду 12 травня 1855, де знаходиться й зараз.

Читать байки Крилова

Просмотров: 668 | Добавил: [HoN]Accord | Рейтинг: 0.0/0