Главная » Статьи » Новини

Роль бібліотеки у формуванні патріотичного і громадянського виховання учнів

Слайд №2

«Патріотичне виховання це сфера духовного життя, яка проникає в усе, що пізнає, робить, до чого прагне, що любить і ненавидить людина, яка формується».

                                В. О. Сухомлинський

          Концепція національно-патріотичного виховання дітей і молоді в Україні, прийнята у червні 2015 р., наголошує: «В основу системи національно-патріотичного виховання покладено ідею розвитку української державності як консолідуючого чинника розвитку українського суспільства та української політичної нації».

         Сутність поняття «Патріотизм», здавалося б, зрозуміла кожному. Це любов до батьківщини, відданість своєму народові та гордість за його досягнення. У шкільних бібліотеках виховний процес завжди було спрямовано на визначення гуманістичних цінностей та прищеплення любові до батьківщини у підростаючого покоління.

        Якщо говорити про патріотичне виховання, ми розуміємо, що патріотизм неможливо нав’язати, але можна сформувати. Педагогічна майстерність як раз і складається з того, щоб створити оптимальні умови для самореалізації та саморозвитку особистості.

Слайд № 3

        Чільне місце в діяльності бібліотек посідають такі основні напрями патріотичного виховання:

1. популяризація народознавства, українознавства, краєзнавства;

2. популяризація знань про історичний шлях України з дохристиянських часів, періоду Київської Русі, через Козацьку добу до Незалежності та сучасного європейського вибору;

3. виховання поваги до Конституції України та державної символіки, любові до Батьківщини, рідного краю, сім’ї, рідного слова, рідної природи;

4. уславлення подвигів учасників Революції Гідності та воїнів АТО;

5. формування толерантного ставлення до інших культур і традицій.

           Інноваційні форми роботи дозволяють стимулювати усвідомлення учнями суті та важливих сторін прояву громадянсько-патріотичних якостей.

         Серед методів роботи щодо формування патріотичного та громадянського виховання бібліотекою гімназії було підготовлено і проведено такі заходи:

Постійно вшановуємо пам’ять

Слайд № 4,5

Героїв Небесної Сотні

Урок патріотичного виховання «Стояли за правду, стояли за віру, за наше майбутнє, за всю Україну». 7,8 клас переглянули відео та презентацію створені нашою бібліотекою. Учні приймали активну участь у проведенні заходу, декламували вірші серед яких вірш учениці нашої гімназії Молчанової Євгенії.

Слайд № 6,7

Жертв голодомору та політичних репресій

Година скорботи та памяті «Запалюючи свічку, молюся про спокій» з переглядом презентації та відеоролика «П’ять колосків».

Основою сценарію стала книга «Зернятко надії» – збірник оповідань і віршів для дітей, що розповідає про Голодомор 1932-1933 років. До збірки увійшли вірші та оповідання сучасних українських авторів, які допомагають дитині дізнатися про Голодомор 1932-33 років та зрозуміти, які страшні часи спіткали наш народ, усвідомити свою причетність до сильної нації, яка вижила попри тяжкі випробування минувшини. Це видання схвалило Міністерство освіти України, надавши йому гриф Рекомендовано Міністерством освіти і науки України”.

Діти дізнались де шукати щастя, які рослини можна їсти та рецепти лісових страв, які врятували життя багатьом людям.

Підводячи підсумки учні отримали квітку «незабудьку» на якій висловили слова подяки рідним та близьким за їх турботу і надійну підтримку.

Слайд № 8

Урок-пам’ять «Голодомор 32-33 років в Україні. Щоб ніколи не повторилося!»

Слайд № 9,10,11

Героїв Чорнобильської трагедії

Година памяті «Чорнобиль… Трагедія… Пам’ять…». Читання поезій про Чорнобиль.

Літературна година - спогад «Дзвони Чорнобиля нагадують…»

Слайд № 12

Події та учасників визволення м. Марганець

Виховна година «Встеляйте квітами дорогу, бійцям, що мир несли в наш край!».

Слайд № 13

Партизан і підпільників, ветеранів ІІ світової війни

Година - вшанування «Мій дідусь-герой війни»

Слайд № 14

Волонтерів

У грудні, до Міжнародного Дня волонтера, презентація книги «Волонтери. Мобілізація добра» з переглядом власного буктрейлера до цієї книги.

           Виховання патріота своєї держави неможливе без любові до рідного слова. Бібліотекою проведено заходи з популяризації українських письменників та активізації читання рідною українською мовою:

Слайд № 15,16,17

Щорічний конкурс виразного читання поезій Т. Г. Шевченка (До Шевченківських днів).

До Дня рідної мови читання поезій про мову та Україну.

Слайд № 18,19

Літературний вечір «Велична і сильна духом», «Незгасна зоря України» (До Дня народження Лесі Українки).

Слайд № 20,21, 22

Літературний ранок присвячений Івану Франку «Каменяр-казкар». Спільно з класоводами 1-4 класів інсценізація казок І. Франка.

Слайд № 23

Літературна година «Королева української поезії» Ліна Костенко, «Ясноока журавка» Ганна Чубач.

Інформаційна хвилина до ювілейних дат «Чарівник з країни сонячних зайчиків» Всеволод Нестайко та ін.

Слайд № 24

Година цікавих повідомлень «Кобзар – Біблія українського народу»

Виховна година «Людина починається з добра» В.О. Сухомлинський

Слайд № 25

Приклад патріотизму

           Під час заходів намагаюся торкнутися емоцій учнів. Роблю акцент на те, що людина – сильна особистість; будь-які труднощі загартовують людину; мужність і оптимізм завжди перемагають зло й несправедливість.

Слайд № 26

          Міжнародний астрономічний союз назвав національними іменами-символами малі планети: « 2427 Кобзар» – на честь Т.Г.Шевченка, «2428 Каменяр» – на честь І.Я.Франка, «2431 Сковорода» – на честь українського філософа Г.С.Сковороди. В честь Лесі Українки названий астероїд “Леся 2616”. Це приклад патріотизму найвищої якості, на якому можна виховувати дітей. Під час проведення заходів таких прикладів можна навести величезну кількість в різних галузях.

Слайд № 27- 38

          Особливу актуальність сьогодні набуває робота бібліотек по залученню дітей до вивчення символіки України.

         В бібліотеці гімназії оформлені постійно діючі виставки та тематичні полиці: «Найкраща країна – моя Україна», "Немає кращої землі, ніж та що зветься рідним краєм!", «Духовна криниця народних традицій», «Ми нащадки козацького роду», «Великі Українці», «О мово, душа голосна України» та ін. Влаштовувались книжкові виставки для відзначення Дня Соборності, Дня козацтва та захисника України, Дня пам'яті та примирення, Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні; вшанування пам'яті Героїв Небесної Сотні, Героїв Крут, жертв голодоморів, Героїв Чорнобиля та ін.

       Щорічно оформлюються виставки матеріалів для проведення першого уроку: «Україна – єдина країна!», «Моя Україна - вільна держава, і з нею пов’язую долю свою», «Ми будуємо Україну – європейську демократичну країну» та ін.

Слайд № 39

Бібліотекою гімназії проведено заходи з популяризації української книги

Слайд № 40

         Бути патріотом – це просто бути чесною, порядною людиною, любити свою країну, берегти її в своїй душі. А список книг, які виховують любов до Батьківщини, рідної мови, історії та культури, почуття національної самосвідомості, господаря власної землі, повагу до славних синів і дочок України дуже багато. В. Г. Бєлінський вважав дитяче читання важливим чинником у вихованні патріотизму: "Дитячі книги пишуться для виховання, а виховання - велика справа: ним вирішується доля людини". 

Пропонована література виховує патріотів, збагачує почуття та інтелект дитини, сприяє формуванню високих моральних переконань, активної життєвої позиції. 

2-4 класи

Українські народні казки; усна народна творчість; Василь Сухомлинський. Казки; Наталя Забіла. Казки; О. Олесь «Княжа Україна»; Всеволод Нестайко. Казки; Михайло Коцюбинський «Харитя», «Маленький грішник»; Леся Українка « В дитячому крузі» (збірка), казки; Тарас Шевченко «Садок вишневий коло хати» (збірка); Олена Пчілка «Годі, діточки,вам спати» (збірка); Еліна Заржицька «Легенди про козаків», «Як козак у морського царя служив» та ін.

5-8 класи

М. Гоголь «Тарас Бульба»; І. Нечуй-Левицький «Запорожці»; Адріан Кащенко «Оповідання про військо запорозьке низове»; Марія Пригара «Михайлик-Джура Козацький»; Іван Крип’якевич «Пригоди малих козаків»; О. Олесь «Ярослав Мудрий»; Іван Франко «Захар Беркут»; Михайло Коцюбинський «Дорогою ціною»; Григір Тютюнник «Дивак»; Андрій Чайковський «За сестрою»; Анатолій Дімаров «Блакитна дитина»; Євген Гуцало «Сім’я дикої качки»; гуморески П. Глазового, байки Л. Глібова (вміти сміятися із себе – це риса сильної людини) та ін.

9-11 класи

О. Гончар «За мить щастя», М. Старицький «Облога Буші», «Останні орли» ; М. Коцюбинський «Intermezzo»; Богдан Лепкий трилогія «Мазепа»; Семен Скляренко «Святослав», «Володимир»; Павло Загребельний «Диво»; твори Т. Шевченка, Лесі Українки, В. Сосюри, В. Симоненка, Л. Костенко, В. Стуса; М. Матіос «Солодка Даруся», «Нація», «Майже ніколи не навпаки»; І. Білик «Меч Арея», «Похорон богів», «Дикі білі коні», «Не дратуйте грифонів»; М. Андрусяк «Брати грому», «Брати вогню», «Брати просторів» та ін.

            Шкільні бібліотеки беруть активну участь у формування патріотичної свідомості молодого покоління України. Вони можуть стати тим місцем, де саме почуття гідності, патріотизму доноситься через книги, через приклади.

         Маю надію на те, що комплектування бібліотек буде оснащене в повному обсязі для роботи на підтримку дитячого читання, що являється великим внеском в патріотичне виховання підростаючого покоління.

Слайд № 40

          Наприкінці хочеться процитувати велику українську письменницю Ліну Костенко:

«А ви думали, що Україна так просто.

Україна — це супер. Україна — це ексклюзив.

По ній пройшли всі катки історії.

На ній відпрацьовані всі види випробувань.

Вона загартована найвищим гартом.

В умовах сучасного світу їй немає ціни».

                                                                                                       Ліна Костенко

Категория: Новини | Добавил: [HoN]Accord (20.10.2017)
Просмотров: 609 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]