Главная » Статьи » Новини |
ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ЯБЛУКА + КАЗКИ, МІФИ У народній творчості й міфології з яблуком пов’язано безліч казок та міфів. Завдяки яблуку людина пізнала добро і зло — історія Адама і Єви. У християнській традиції з яблуні починається історія людства – адже, за Біблією, саме вона була тим райським Древом Пізнання добра і зла, плоди якого на свою біду вкусили наші прабатьки, піддавшись спокусі лукавого Змія. За що і були вигнані з Раю: Адам – щоб у поті чола добувати хліб свій, Єва – народжувати дітей своїх.
У східних слов’ян існувало повір’я про молодильні яблука Вирія і Прадуба, що дарували людині молодість, здоров’я, безсмертя. Якщо з’їсти старому це яблуко – помолодшає.
+ ІСТОРІЯ Яблуня – давня і важлива плодова культура багатьох країн світу. Вже за 5 століть до н. е. стародавні мешканці пониззя Дніпра („скіфи-орачі” та „скіфи-хлібороби”) мали сади, в яких росли яблуні. Про особливу плодючість яблуні знали вже трипільці, коли зображали насіння яблуні на своєму посуді. У Київській Русі, як свідчить літопис, яблуня з’явилася в XI столітті у монастирських садах. У ті часи її плоди називали помонами. Яблуко з’являлося у людській історії так несподівано, що подекуди ми про це навіть не підозрюємо. Наприклад, йому ми зобов’язані появою… губної помади. Відомий кардинал Ришельє полюбляв анісовий запах стиглих яблук і якось попросив аптекаря приготувати з них мазь для губ. Так з’явилася губна помада, назва якої походить від французького pomme – яблуко. Сучасна косметична промисловість пропонує безліч кремів, лосьйонів та інших засобів, розроблених і створених на основі яблук.
З яблуком пов’язана історія Вільгельма Телля, героя швейцарської народної легенди, який боровся в ХІV столітті за звільнення своєї батьківщини від панування Габсбургів. Габсбурзький фогт Геслер примусив Телля, відмінного стрільця з лука, збити стрілою яблуко з голови свого молодшого сина. Телль убив Геслера, і це був сигнал до народного повстання.
+ ГЕОГРАФІЯ Скам’янілі залишки яблуні знайшли в доісторичних стоянках на території сучасної Швейцарії. Згідно з ученням Вавилова, вихідною територією культурних форм яблунь є Східноазіатський центр, який включає помірні та субтропічні частини Центрального і Східного Китаю. Вчені-генетики встановили походження яблук. Вони виявили, що „предками” їстівних яблук були дикі яблука яблуні Сіверса (Malus sieversii), які росли в передгір’ї Алатау на півдні Казахстану. На цій території досі трапляються дикі яблуні. Назва одного з найбільших міст Казахстану – Алмату (до1997 року – столиця Казахстану) – перекладається як „Яблуко-Дід”. + ХІМІЯ
Сухомлинський В. «Яблуко в осінньому саду» Сухомлинський В. «Восени пахне яблуками» Сухомлинський В. "Яблунька і літо" Сухомлинський В. «Яблуко й світанок» Малишко А. «Яблука» Павличко Д. «Яблуко» Руденко М. «Смак яблука» Рильський М. «Яблука доспіли, яблука червоні!» Гончар О. «Романові яблука» Кирпа Г. «Як народилось яблучко» Мацко І. «Яблуко» Сутєєв В. «Яблуко» Сутєєв В. «Мішок яблук» Українська народна казка «Чарівні яблука» Українська народна казка «Золоті яблука» Казка «Іван-Царенко та сірий вовк» Казка «Крихітка - Хіврунька» Українська народна казка «Дідова дочка і золота яблунька» Білоруська народна казка "Золота яблунька" Казка «Казка про молодильні яблука й живу воду» Брати Грим «Пані Метелиця» Брати Грим. «Білосніжка» Скомаровський В. «Цілюще яблуко» Топачевський А. «Яблуко у річці» Джерело | |
Просмотров: 1307 | |
Всего комментариев: 0 | |